Salon Amanda

Adiuwanty – wspomagacze w nawożeniu roślin

Adiuwanty to inaczej wspomagacze. Dodane do środków ochrony roślin lub do nawozów, sprawiają, że skuteczność preparatów jest większa. Znane i stosowane są stosunkowo od niedawna, ale już zauważono ogromne korzyści jakie przynosi ich stosowanie w rolnictwie.

Czym są adiuwanty?

adjuwanty rolniczeDodanie preparatów wspomagających przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim adjuwanty rolnicze wchodzą w reakcję z innymi substancjami. Dzięki temu opryskiwanie roślin staje się skuteczniejsze i łatwiejsze. Składnik ten sprawia, że krople w spryskiwaczu są jednakowej wielkości. Dodatkowo zmiękcza twardą wodę i zapobiega pienieniu się wody. Adiuwant zatrzymuje substancje na powierzchni roślin i pomaga dotrzeć substancji w miejsca trudno dostępne. W efekcie tego wszystkiego oprysk staje się o wiele skuteczniejszy, a plony wyższe. Adiuwanty stosowane są również w przypadku kiedy na uprawianych roślinach pojawią się szkodniki lub chwasty. Składnik dosyć, że pomaga pozbyć się problemu to pełni jeszcze drugą funkcję. Ogranicza uodparnianie się chwastów i pasożytów na działanie środków ochrony uprawy roślin. W szerszej perspektywie używanie adiuwantów znacznie obniża koszty nawożenia upraw. Warto podkreślić, że nie mają one żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. To bardzo ważne ponieważ w dzisiejszych czasach czystość ziemi i wód ma ogromne znaczenie dla konsumentów.

Odchodzi się od stosowania nawozów, które zatruwają najbliższe otoczenie, ale i same plony. Coraz częściej sięgamy po owoce i warzywa nie pryskane lub wyhodowane w sposób ekologiczny. Niestety takie plony są trudne do utrzymania ponieważ bardzo szybko pojawiają się na nich szkodniki. Dlatego rolnicy sięgają po środki ochrony roślin, ale dbają o to, aby były one w pełni bezpieczne.