Salon Amanda

Alkoholizm i metody leczenia

 

Cały proces leczenia choroby alkoholowej jest zależny od aktualnej kondycji osoby, stadium i natężenie choroby. Inny model leczenia jest przewidziany dla osoby, która samodzielnie wyraża chęć podjęcia leczenia, a swój alkoholizm motywuje piciem alkoholu w niewielkich ilościach, ale bardzo regularnie, a inny model leczenia będzie dotyczył osoby przewlekle pijącej od kilku miesięcy aż do utraty świadomości.

Długotrwała terapia kluczem do leczenia

skuteczne leczenie alkoholizmuW środowiskach osób zajmujących się leczeniem choroby alkoholowej zwykło się mówić, że nie ma osób, które są na stałe wyleczone od alkoholizmu, ale są niepijący alkoholicy. Problemy z opanowaniem ilości pitego alkoholu i częstotliwości pitego alkoholu są problemami o charakterze stałym i w wielu wypadkach nie podlegają one zmianie. Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś po zakończeniu terapii wrócił do alkoholu, zmieniając jedynie sposób, w jaki pije (częstotliwość i ilość). Zazwyczaj alkoholizm jest leczony w sposób usuwający alkohol z życia osoby, która podejmuje się leczenia. Skuteczne leczenie alkoholizmu to takie, które będzie na prowadziło do życia bez alkoholu w ogóle. Metody leczenia alkoholizmu różnią się dla poszczególnych przypadków choroby alkoholowej, jednak podstawowym sposobem leczenia jest psychoterapia. Jest jednak ona możliwa jedynie w przypadku, kiedy dojdzie do odtrucia organizmu z toksyn, kiedy nie będą się pojawiać syndromu odstawienia alkoholu. W innym przypadku leczenie psychoterapeutyczne nie ma sensu.

Proces polegający na leczeniu alkoholizmu może trwać latami, może trwać również całe życie. Dla osoby, która zetknęła się z alkoholizmem są to całe lata poświęcone na psychoterapię i bardzo często uczestnictwo w grupach AA już do końca życia. Dla alkoholików jest to na tyle duży problem, że odbija on piętno na całe życie.