Cały proces leczenia choroby alkoholowej jest zależny od aktualnej kondycji osoby, stadium i natężenie choroby. Inny model leczenia jest przewidziany dla osoby, która samodzielnie wyraża chęć podjęcia leczenia, a swój alkoholizm motywuje piciem alkoholu w niewielkich ilościach, ale bardzo regularnie, a inny model leczenia będzie dotyczył osoby przewlekle pijącej od kilku miesięcy aż do utraty świadomości.
Długotrwała terapia kluczem do leczenia
W środowiskach osób zajmujących się leczeniem choroby alkoholowej zwykło się mówić, że nie ma osób, które są na stałe wyleczone od alkoholizmu, ale są niepijący alkoholicy. Problemy z opanowaniem ilości pitego alkoholu i częstotliwości pitego alkoholu są problemami o charakterze stałym i w wielu wypadkach nie podlegają one zmianie. Bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś po zakończeniu terapii wrócił do alkoholu, zmieniając jedynie sposób, w jaki pije (częstotliwość i ilość). Zazwyczaj alkoholizm jest leczony w sposób usuwający alkohol z życia osoby, która podejmuje się leczenia. Skuteczne leczenie alkoholizmu to takie, które będzie na prowadziło do życia bez alkoholu w ogóle. Metody leczenia alkoholizmu różnią się dla poszczególnych przypadków choroby alkoholowej, jednak podstawowym sposobem leczenia jest psychoterapia. Jest jednak ona możliwa jedynie w przypadku, kiedy dojdzie do odtrucia organizmu z toksyn, kiedy nie będą się pojawiać syndromu odstawienia alkoholu. W innym przypadku leczenie psychoterapeutyczne nie ma sensu.
Proces polegający na leczeniu alkoholizmu może trwać latami, może trwać również całe życie. Dla osoby, która zetknęła się z alkoholizmem są to całe lata poświęcone na psychoterapię i bardzo często uczestnictwo w grupach AA już do końca życia. Dla alkoholików jest to na tyle duży problem, że odbija on piętno na całe życie.