Salon Amanda

Bielenie drzew w sadzie wapnem

Sadownicy od pokoleń używają białego wapna do zabezpieczenia pni drzew przed szkodnikami i przemarzaniem. Charakterystyczny widok pobielonej kory przypomina o tym, że nadchodzi sezon zimowy i należy zabezpieczyć wrażliwe na mróz odmiany. Ten popularny zabieg to nie jedyne z zastosowań wapna chlorowanego. Równie dobrze służy do uzdatniania wody w basenie.

Mniej znane zastosowania wapna

wapno chlorowaneWśród wielu zastosowań wapna znajduje się ochrona drzew owocowych rosnących w sadach. Dzięki charakterystycznemu, sezonowemu bieleniu pni drzewa zyskują wsparcie przed insektami, kornikami i innymi pasożytami. Także zimą kora staje się bardziej odporna na przemarzanie. Popularne wapno chlorowane stosowane jest także w uzdatnianiu wody basenowej. Posiadanie prywatnego akwenu wiąże się z obowiązkiem czyszczenia wody. W basenie mogą pojawić się glony, bakterie, pasożyty i inne mikroorganizmy. Silnie żrące i odkażające właściwości podchlorku wapnia sprawiają, że woda w przydomowym kąpielisku staje się krystalicznie czysta i gotowa do sezonowych kąpieli. Zanim zastosuje się podchlorek wapna trzeba pamiętać o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Silnie aktywna substancja powinna być przechowywana w bezpiecznym, najlepiej suchym miejscu, poza zasięgiem dzieci. W przemyśle chemicznym wapienne substancje są powszechnie używane, np. do produkcji chemii gospodarczej, środków czyszczących i odkażających.

Wykorzystanie substancji chemicznych do celów sanitarnych jest zrozumiałe. Jednym z popularniejszych związków czyszczących jest podchlorek wapna. Inna, alternatywna nazwa białego, odkażającego proszku to chlorowane związki wapna. Może być stosowane np. w ogrodnictwie i sadownictwie do malowania pni drzew. Także woda basenowa jest czyszczona wapnem.