Salon Amanda

Czy pasty bez fluoru są skuteczne?

 

O roli mycia zębów w naszym codziennym życiu nie trzeba chyba nikomu mówić. Sprawia ono nie tylko, że możemy bez najmniejszego dyskomfortu rozmawiać z innymi, ale także pozwala na utrzymanie zębów na właściwym miejscu na długie lata. Na półkach sklepowych możemy odnaleźć mnóstwo past do zębów. Jednak nie małym zainteresowaniem ostatnimi czasy cieszą się pasty bez fluoru. 

Mycie zębów bez fluoru – zalety past

zdrowe pasty do zębów bez fluoruPodstawowe pytanie jakie rodzi się w głowie osoby, która pierwszy raz spotyka się z pastą bez fluoru to: czy jest ona skuteczna? Mimo, że fluor odgrywa istotną rolę w procesie mineralizacji zębów i kości, to w nadmiarze może szkodzić, doprowadzając tym samy do choroby zwanej fluorozą. Objawia się ona charakterystycznymi przebarwieniami na powierzchni zębów oraz defektami szkliwa. Sposobem na zmniejszenie ryzyka powstania choroby są zdrowe pasty do zębów bez fluoru, które pojawiają się coraz częściej w ofercie najbardziej znanych producentów. Możemy także spotkać się z przedsiębiorstwami, które całą swoją działalność skupiły właśnie tylko i wyłącznie na produkcji tego rodzaju past. Wybierając pastę od takiego producenta, mamy pewność, że w produkcję jego past została włożona cała wiedza, którą nabył przyglądając się bliżej fluorowi i jego działaniu na nasz organizm oraz uzębienie. To, że pasta została pozbawiona fluoru nie oznacza bynajmniej, że nie posiada innych ważnych składników. Substancję tę bowiem skutecznie zastąpiły inne, bezpiecznie  środki ścierające oraz naturalne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym.

Pasty bez fluoru do niedawna wykorzystywane były w pielęgnacji uzębienia dzieci. Wynikało to w głównej mierze z delikatnego szkliwa naszych pociech oraz zamiłowania do zjadania produktu. Dziś wiemy jednak, że pasty bez fluoru są doskonałym wyborem również wśród dorosłych.