Salon Amanda

Do czego służą skrzynkowe baterie kondensatorów

Od wielu lat korekta współczynnika mocy jest jednym z ważniejszych kroków mających na celu poprawę efektywności i wydajności energetycznej instalacji elektrycznej zarówno podczas procesów produkcji, jak i w zakładach zajmujących się przesyłem energii elektrycznej.

Kompensacja energii z pomocą  kondensatorów

skrzynkowe baterie kondensatorówOd samego początku techniki te rozwijały się przez lata, dostosowując się do nowych potrzeb, jakimi są rodzaje obciążeń, które należy zrekompensować oraz do nowych technologii, które stają się coraz powszechniej dostępne. Dawniej najczęściej stosowaną techniką kompensacji było stosowanie baterii kondensatorów z pracą stycznika. Ten system kompensacji jest optymalny dla systemów zrównoważonych i do kompensowania obciążeń z szybkością połączenia i odłączania, które nie są zbyt szybkie i jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem w większości systemów pomimo rosnącej liczby niezbalansowanych instalacji. Upływ czasu i rosnące wykorzystanie bardziej dynamicznych obciążeń w wielu instalacjach doprowadziło do pojawienia się nowej techniki zastosowania kondensatorów jakimi są skrzynkowe baterie kondensatorów służące do zasilania. Coraz to nowsze technologie oraz nowoczesny świat elektroniki wymagają dużo energii. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu, energia musi być magazynowana dla łatwego dostępu. Kondensatory są idealne do przechowywania dużych ładunków energii elektrycznej, a także do regulowania przepływu energii w razie potrzeby. Baterie kondensatorów przeznaczone są do kompensacji mocy biernej w sieciach w średnich i dużych zakładach przemysłowych przy założeniu, że fazy są symetrycznie obciążone.

Mogą być umieszczone w stacjach transformatorowych, rozdzielnicach dodatkowych lub w pobliżu urządzeń produkcyjnych.  Kondensatory o mniejszej mocy są bardzo łatwe w montażu i obsłudze. Konstrukcja tych urządzeń zapewnia montaż na ścianie, co pozwala zaoszczędzić całkiem sporo miejsca.