Salon Amanda

Elementy wykończeniowe z betonu

Zainteresowanie betonem stosowanym we wnętrzach pomieszczeń pojawiło się wraz z wprowadzeniem przez designerów stylu industrialnego. Bazuje on przede wszystkim na betonowych ścianach i minimalistycznych dodatkach. Obecnie betonowe płyt dekoracyjne na ścianę są dostępne w bardzo wielu odmianach kolorów i wzorów.

Panele ścienne z betonu architektonicznego

płyty betonowe na ścianęZaletą betonu architektonicznego jest możliwość dowolnego kształtowani gdyż jest on materiałem bardzo plastycznym. Nowoczesne płyty betonowe na ścianę muszą być cienkie i lekkie by umożliwić ich układanie na ścianach z różnych materiałów. Dlatego też zastosowano domieszki do cementu aby uzyskać panele o trwałości i mocy betonu, które jednocześnie mają niską wagę i małą grubość. Technologii produkcji płyt ściennych z betonu jest wiele ale najpopularniejszą jest metoda GRC. Opiera się ona na dodawaniu do mieszanki cementowej włókna szklanego wzmacniającego strukturę betonowych paneli. Oprócz tego stosowane jest zbrojenie rozproszone cyrkonem mające na celu zapobieżenie pękaniu i kruszeniu płyt podczas obróbki mechanicznej. Płyty produkowane w ten sposób są bardzo wytrzymałe na urazy mechaniczne oraz cechują się dużym stopniem hydrofobowości. Produkowane są w rozmaitych kształtach i wzorach co umożliwia odpowiedni dobór do danej aranżacji. Producenci postarali się również o stworzenie oferty bardzo bogatej pod względem kolorów i faktur. Barwienie płyt odbywa się w masie poprzez domieszki naturalnych barwników i kruszyw. Można w ten sposób uzyskać bardzo dobre imitacje naturalnych płyt kamiennych.

Płyty betonowe są bardzo proste w montażu przy zastosowaniu zaprawy klejowej. Można je swobodnie docinać do żądanego kształtu. W celu zwiększenia odporności na wilgoć i na inne czynniki płyty betonowe poddaje się impregnacji co zwiększa ich funkcjonalność i umożliwia stosowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.