Salon Amanda

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

 

Uzależnienie może dopaść każdego z nas. Kobieta może popaść w zakupoholizm, uzależnić się od opalania, czy też operacji plastycznych. Mężczyźni bardzo często popadają w alkoholizm, grają w gry hazardowe, nie potrafią rzucić palenia. To co na początku może wydawać nam się przyjemnością, z czasem zostaje zmorą.

Czy samodzielnie można wyjść z uzależnienia?

dobry ośrodek leczenia uzależnieńNie ma tak silnej na tym świecie osoby, by dała radę sama zerwać ze swym nałogiem. To bardzo silne uczucie, które nie pozwala nam przestać, towarzyszy cały czas. W głowie mamy tylko słowa „ostatni raz”, „od jutra z tym kończę”, „mogę zerwać z tym kiedy chcę”. Bardzo szybko jednak okazuje się, że zwykła paczka papierosów, potrafi nas kompletnie zmiażdżyć. Nie jesteśmy w stanie bez nich funkcjonować, wzmaga się często poziom naszej agresji, całe szczęście uzależniamy od zapalenia. By poradzić sobie z tym wszystkim nie wystarczy silna wola, czy wsparcie rodziny. Tutaj należy znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień. To jedyna metoda, by zawalczyć o swoje życie. W takich miejscach psychologowie pomagają zrozumieć nam, dlaczego w ogóle do tego doszło. Być może jakieś traumatyczne wydarzenie zaważyło na tym, że staliśmy się tacy a nie inni. Samemu bardzo trudno jest szukać źródła problemu tam, gdzie my go po prostu nie widzimy. Terapia natomiast pozwala nam dostrzec, jak destrukcyjny wpływ na nasze życie i organizm, ma dany nałóg. Oczywiście nie od razu Rzym zbudowano i nie od razu zerwiemy ze wszystkim. To dość długofalowy proces, który ma nie tylko pomóc nam wyjść z uzależnienia, ale również już nigdy w nie, nie wpaść.

Uzależnienia są jak podstępna choroba. Trawią najpierw nas bezobjawowo, czujemy się dobrze i nic nie podejrzewamy. Potem natomiast powoli wyniszczają nasze wnętrze. Gdy już się dowiadujemy, że jesteśmy ofiarą nałogu, najczęściej jesteśmy u progu ostatniego stadium.