Salon Amanda

Jak ważne jest wykonanie badania gruntu?

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające dłuższego zastanowienia. Oprócz sporego zapasu gotówki będziecie potrzebować wielu dokumentacji, w tym przede wszystkim, projektu samej budowli. Zaplanowanie rozmieszczenia pomieszczeń jest ważne. Warto zasięgnąć opinii fachowców, aby nasze mieszkanie było funkcjonalne i sprawdzało się przez wiele lat.

Czy warto zbadać grunt przed budową domku?

badanie gruntuJednak zanim do tego dojdzie warto porozmawiać z geodetą. Unikniecie w ten sposób wielu kłopotów. Warto wykonać badanie gruntu, na którym stanie Wasz domek jednorodzinny. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze możecie wybrać się do miejscowego Urzędu Gminy albo Miasta i poprosić o mapki geotechniczne albo hydrogeologiczne. Te drugie dotyczą jakości i ilości wód podziemnych. Wskażą one zagrożenia dla naszej budowy i późniejszego użytkowania mieszkania. Mapki geotechniczne pozwalają wykazać, czy na naszym terenie nie znajdują się obszary gleby bardziej podatne na osunięcia i określić warstwy gleby. Drugim sposobem na badanie gruntu jest zlecenie go fachowcowi. Wielu projektantów nawet wymaga posiadanie takich map przed podjęciem decyzji o wykonaniu projektu. Takie mapy są niezwykle potrzebne, jeżeli chcemy ochronić się przed niebezpieczeństwem związanym z codziennym używaniem. Niedostosowanie się do warunków powierzchni, na których stanie budynek może skutkować poważnymi problemami.

Badanie gruntu jest ważne, gdyż pozwala uniknąć częstych problemów, takich jak pękające ściany czy zapadające się fundamenty. Mapy hydrogeologiczne wyeliminują na przykład możliwość posiadania podpiwniczenia w domku, ze względu na nisko osadzone wody podziemne. Usadowienie mieszkania na nieznanym podłożu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń całej konstrukcji, a tego chcemy uniknąć.