Osoby cierpiące na alkoholizm, bardzo rzadko decydują się na terapię z własnej inicjatywy. Często zmusza ich do tego rodzina, bliscy albo sytuacja, z której nie ma odwrotu. Jednakże zawsze warto ją podjąć, ponieważ nie ma nic ważniejszego, niż walka o drugiego człowieka.
Kto powinien poddać się terapii alkoholowej?
Nie ma ściśle określonego czasu, w jakim człowiek się uzależnia. Jednym nie zdarza się to przez długie lata, inni popadają w nałóg po kilku tygodniach. Nałogowcami najczęściej zostają osoby, które piją od wczesnej młodości oraz takie, które próbują „zapić” problem. W przypadku ciężkich, życiowych kryzysów, bardzo łatwo się pogubić i rzucić w wir zabawy pełnej nieznajomych i znajomych ludzi oraz oczywiście alkoholu. W przypadku alkoholizmu raczej nie wychodzi się z niego na własną rękę. Dlatego też najlepsza polecana terapia alkoholowa może okazać się jedynym, słusznym rozwiązaniem. Najbardziej sprawdzają się terapie w ośrodkach leczenia uzależnień. Tam pacjentami zajmują się profesjonaliści, których doświadczenie jest bezcenne. Terapie zamknięte polegają na braku kontaktu ze światem zewnętrznym. Wszystko po to, by nie przeszkadzać i nie wytrącać z równowagi osób uzależnionych. Oczywiście codziennie odbywają się sesje z psychoterapeutami oraz warsztaty dla osób uzależnionych od alkoholu. Mogą one mieć formę zajęć indywidualnych, jak i grupowych. Czas trwania takiej terapii jest dopasowywany indywidualnie do pacjenta. Jednak najczęściej trwają od dwóch tygodni do miesiąca.
Alkoholicy są ostatnimi osobami, które uważają, że mają problem. Toteż rolą terapii jest także uświadomienie osoby uzależnionej o skali problemu. Kiedy to pojmie, na pewno dużo łatwiej jej będzie podjąć radykalne kroki w drodze ku życiu bez alkoholu.