Salon Amanda

Języki na językach

Mówi się, że w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych to podstawa. Angielski, francuski i niemiecki to wpajane europejskim dzieciom minimum. Niestety, żaden z ludzi nie rodzi się poliglotą. Nabranie płynności w obcej mowie wymaga dużo pracy i zaangażowania, silnej motywacji i odrobiny talentu. To umiejętność praktyczna, która nieużywana może zanikać. Kluczowy nie jest tu jednak czas – języka można uczyć się latami i nadal władać nim nieporadnie.

Francja – najlepsza nauczycielka francuskiego

francuski we francjiCzy istnieje sposób, aby szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego? A jeśli tak, dlaczego wciąż chodzimy na wieloletnie kursy, często zostawiając fortunę w prywatnych szkołach? Poznanie języka odbywa się poprzez praktykę. Im częściej będziemy stykać się z językiem, który chcemy zgłębić, tym szybciej uda się nam z nim zaprzyjaźnić. Skoro tak, być może nie warto zapisywać się na kolejny roczny kurs do najlepszej szkoły językowej w mieście, ale przeznaczyć fundusze na naprawdę intensywne zajęcia, takie, które oparte będą na obcojęzycznej codzienności. Szkolić swój angielski w Anglii, francuski we Francji, a niemiecki w Niemczech – to przepis na ekspresowe opanowanie języka. Czy naprawdę wystarczy po prostu wyjechać? Jeśli mamy wystarczająco samozaparcia i motywacji, by czas spędzony zagranicą poświęcić na osłuchiwanie się i używanie tamtejszego języka – to bardzo skuteczna metoda. Dla mniej konsekwentnych i potrzebujących pomocy są też opcje wyjazdów, podczas których poza nauką wymuszoną przez zagraniczne realia odbywają się zajęcia z lektorem. Wakacyjne kursy językowe to alternatywa dla tych, którzy szukają zorganizowanej nauki i którym zależy na czasie lub interesującej formie.

Nie ma lepszego nauczyciela niż życie. Aby nauczyć się pływać, trzeba wejść do wody, żeby czytać – otworzyć elementarz. Tak samo jest z nauką języków. Jeśli sytuacja zmusza nas do komunikowania się w języku, którego nie znamy, jeśli ten język będzie wybrzmiewał wszędzie wokół, jeśli będzie stanowił jedyne źródło informacji pisanych, będziemy przyswajać go szybciej.