Salon Amanda

Kryteria doboru opon do samochodu

Wraz ze zmianą pory roku musimy zadbać o zmianę ogumienia w naszych pojazdach. Niektórzy kierowcy, którzy nie są zainteresowani tematem, nie wiedzą jakie produkty wybierać, aby czuć się w pełni bezpiecznie. Oto kilka prostych rad, które mają zastosowanie podczas tego typu zakupów. Wybór ogumienia nie musi być trudny, należy podejść do tego schematycznie.

Wybór opon na nowy sezon

oponyKażdy samochód ma inne wymagania, jeśli chodzi o rozmiar opon. Kierowcy muszą samodzielnie dowiedzieć się, jakiej wielkości kupować opony. Można zadbać o inne szczegóły. Przede wszystkim najważniejsza jest górna powłoka, z której wykonany jest bieżnik. Musi to być warstwa odporna na ścieranie w możliwie jak największym stopniu. Kształt bieżnika powinien być dopasowany do drogi, którą najczęściej samochód wykonuje. Inaczej musi wyglądać w autach terenowych, a inaczej w miejskich. Od bieżnika zależy też moc, jaką silnik musi wytworzyć, aby przyśpieszyć. Każdy bieżnik ma swoją głębokość. Jest to kwestia regulowana w kodeksie ruchu drogowego. Opona powinna posiadać wgłębienia o głębokości co najmniej 1,6 mm. Jako kierowca powinieneś zdecydować się na bieżnik 3 mm, zakładając, że mimo wszystko będzie się ścierał. W markowych oponach można zauważyć specjalny miernik, który pokazuje kiedy opona nadaje się do wymiany. Jeśli samodzielnie mierzysz, zapamiętaj te dane. Pamiętaj, że wąska opona jest bardzo aerodynamiczna, dlatego polecam wybierać właśnie takie.

Nie każda opona jest taka sama. Właśnie dlatego kierowcy mają problemy z wyborem. Sprawdzaj szczegóły, które opisałem powyżej, ponieważ od tego zależy Twoje bezpieczeństwo, a także wynik podczas rutynowej kontroli. Jeśli masz produkt, który od zawsze jest niezawodny, to korzystaj z niego bez przerwy. Masz świadomość jakości Twoich opon.