Salon Amanda

Metody ocieplania budynków – pianka, styropian i wełna mineralna

Każdy budynek potrzebuje odpowiedniej termoizolacji. Tylko wtedy ogrzewanie budynku będzie miało sens, bo ciepło nie będzie oddawane na zewnątrz pomieszczeń. Termoizolacja stosowana jest nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w budynkach przemysłowych oraz użytkowych.

Wytrzymała pianka poliuretanowa dopasowująca się do różnych powierzchni

ocieplenie poddasza pianką PURObecnie na rynku istnieje kilka metod ocieplania budynków. Są to: wełna mineralna, styropian oraz pianka poliuretanowa. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się 2 pierwsze metody. Na rynek wkroczyła jednak z impetem pianka poliuretanowa, która wypiera pozostałe metody ocieplania pomieszczeń. Główną zaletą pianki poliuretanowej jest to, że wraz z upływem czasu pianka nie ulega zniszczeniu i nadal spełnia swoją rolą. To bardzo ważne, bo w przypadku wełny mineralnej i styropianu trzeba liczyć się z tym, że tracą one swoje działanie. Często stosowane jest ocieplenie poddasza pianką PUR – wiadomo, że poddasze wymaga ocieplania pod skosem lub w linii poziomej. Montaż styropianu czy wełny mineralnej jest więc bardzo utrudniony i czasochłonny, jeśli chodzi o takie przestrzenie. Poza tym wełna mineralna bardzo szybko opada, nawet jeśli jej zabezpieczenia są dobrze wykonane. To samo dotyczy styropianu. Tego problemu nie ma w przypadku zastosowania piani poliuretanowej. Pianka bardzo dobrze trzyma się na powierzchniach poziomych, nawet jeśli wykonane są one z różnych materiałów. Poddasze najczęściej wykonywane jest z drewna.

Pianka idealnie dopasowuje się do takiego materiału i przylega do niego ściśle, przez co nie dochodzi do odpadania pianki nawet po wielu latach od zastosowania takiego ocieplenia. Jest to więc rozwiązanie korzystne finansowo, bo nie trzeba wymieniać materiału na nowy. Materiał nie zużywa się i wnika głęboko w każdą szczelinę.