Halluksy, czyli inaczej paluchy koślawe, to bolesna choroba zwyrodnieniowa stopy, a konkretnie stawu śródstopno- paliczkowego. W ich powstawaniu bierze udział wiele różnych czynników, takich jak przeciążenia stóp, nadwaga, zaburzenia równowagi mięśniowej, uwarunkowania genetyczne czy noszenie nieodpowiedniego obuwia (zbyt ciasnego, na wysokim obcasie, ze zbyt wąskimi noskami).
Jak sobie radzić z halluksami?
Najważniejszym elementem jest profilaktyka, a więc noszenie odpowiedniego, wygodnego obuwia. Istotna jest również troska o prawidłową masę ciała i regularne uprawianie sportu. Dzięki tym czynnościom zapobiegniemy powstawaniu paluchów koślawych. Jednak w sytuacji, gdy już nam one dokuczają, warto udać się do fizjoterapeuty. Terapia i specjalne ćwiczenia zminimalizują ból spowodowany schorzeniem. Bardzo ważnym elementem walki z bólem spowodowanym zwyrodnieniem są wkładki na halluksy. Takie kliny wykonane są ze specjalnego, medycznego, żelowego polimeru, który jest wzbogacony o dobroczynne substancje. Wkładki minimalizują tarcie i podrażnienia halluksów, a także wpływają na prawidłowe układanie się dwóch pierwszych palców stopy. Dzięki nim chodzenie przestaje być bolesne. Wkładki zakłada się bardzo łatwo, zajmują one niewiele miejsca i zwiększają komfort noszenia obuwia, zapobiegając otarciom i uciskowi. To produkty wielokrotnego użytku, których pielęgnacja polega na przemywaniu ciepłą wodą. Zdarza się, że pomimo stosowania tych wszystkich nieinwazyjnych metod, ból wywołany halluksami jest tak duży, że niezbędna jest operacja. Nie jest to jednak rozwiązanie ostateczne- halluksy mogą tworzyć się od nowa.
Koślawienie paluchów jest bolesnym problemem, dziewięć razy częściej dotykającym kobiety. Jedną z metod łagodzenia bólu z nimi związanego jest używanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich wkładek. Wybór odpowiedniego jest uzależniony od charakteru zwyrodnienia, stopnia jego zaawansowania i wieku pacjenta.