Salon Amanda

Na czym polega badanie USG?

Ultrasonografia jest jednym z najpopularniejszych badań umożliwiających uzyskanie obrazu tkanek oraz narządów. Jest badaniem niezwykle ważnym, umożliwiającym lekarzom zajrzenie do wnętrza ludzkiego organizmu w sposób całkowicie bezbolesny i przede wszystkim błyskawiczny. Ta podstawowa metoda diagnostyczna pozwala na podjęcie decyzji o rozpoczęciu profilaktyki lub leczenia.

Czym jest ultrasonografia?

badania usg bez kolejkiUltrasonografia to badanie powstałe na po drugiej wojnie światowej. Pierwsze ultrasonografy do szpitali zostały jednak wprowadzone dopiero na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Szersze grono pacjentów zna je bliżej jako badanie USG. Jednak czym ono właściwie jest? To badanie zaliczane do grupy badań obrazowych, które w swoim działaniu wykorzystuje fale ultrasonograficzne w zakresie od 2 do 50 MHz. W najprostszym ujęciu aparat ultrasonograficzny składa się z emitera oraz odbiornika fali ultradźwiękowej. Głowica aparatu ultrasonograficznego będąca emiterem, wysyła fale do odbiornika, które ulegają rozproszeniu na granicy ośrodka po czym wracając do odbiornika dając informację zwrotną. Badania usg bez kolejki są w dzisiejszych czasach możliwe nie tylko w prywatnych gabinetach. Przychodnie rodzinne nawiązują umowy z lokalnymi gabinetami specjalizującymi się w wykonywaniu badań usg, w których na podstawie umowy NFZ można dokonać badania już na drugi dzień od daty rejestracji pacjenta. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie dokonać oceny kształtu, wielkości oraz kondycji narządów takich jak wątroba, trzustka, nerki czy też jajniki, Z uwagi na fakt, iż kości, powietrze w płucach oraz przewodzie pokarmowym nie przepuszczają fal ultrasonograficznych badanie to nie znajduje zastosowania w tych przypadkach. 

Badanie usg z pewnością jest jednym z badań, które mogą uratować życie pacjenta. Bezbolesne i całkowicie bezinwazyjne pozwala na wykrycie zmian chorobowych poszczególnych narządów wewnętrznych już w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Szacuje się, że najczęściej wykonywane badanie usg to ultrasonografia jamy brzusznej. W ramach profilaktyki każdy powinien przechodzić je co najmniej raz w roku.