Salon Amanda

O bezpieczeństwie budowli słów kilka

Podczas projektowanie budowli liczy się ich trwałość i bezpieczeństwo. W jaki sposób można zweryfikować stabilność konstrukcji? Jakie metody są dostępne na rynku? Czy przeprowadzenie badań jest drogie? Jaki jest sens wykonywania takich pomiarów?

Badania związane z bezpieczeństwem konstrukcji

próba łamania złącz spawanychPodczas prac budowlanych należy zachować szczególną uwagę. Sama faza projektu powinna zawierać przewidywanie ewentualnych zagrożeń. Na co zwraca się uwagę? Nie jest nowością, że kluczowe jest odpowiednie skonstruowanie fundamentów. Ważne, by ich bryła była odporna na działania czynników zewnętrznych. W warunkach naszego kraju, nie występują tak drastyczne przypadki jak trzęsienia ziemi, ale budynki są wrażliwe na różnego rodzaju drgania. Coraz więcej firm zawiera w swoich ofertach możliwości przebadania ich częstotliwości i siły. Czy takie badania są drogie? Odpowiednio przeprowadzone kosztują już od kilkuset złotych, a koszta często zależą od wielkości badanej konstrukcji. Inną metodą, z której często korzystają firmy budowlane, są testy jakościowe spawów. Próba łamania złącz spawanych należy do grupy badań niszczących. Opiera się na wykonaniu pomiarów wytrzymałościowych na specjalnie wyselekcjonowanych próbkach. Należy je dostarczyć do laboratorium w odpowiednim czasie, najlepiej miesiąc przed wykonywaniem czynności spawalniczych. Dobrej jakości próbki pozwalają na uzyskanie rzetelnych informacji o elastyczności złącza, a także jego wytrzymałości na różnorodne siły oddziałujące na bryłę. Takie badania zaczynają się od kilkuset złotych, ale ceny są często indywidualnie negocjowane z firmami.

Metody badań budowlanych cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku. Nie ma się co dziwić, skoro zależy od nich stabilność i bezpieczeństwo budynku. Polecane są dla każdej firmy budowlanej, dając zabezpieczenie na wypadek różnych czynników, na które nie zawsze możemy mieć wpływ.