Salon Amanda

Odzież wojskowa dla myśliwych

Ubrania wojskowe w cywilu były najczęściej kojarzone z myśliwymi, którzy używali je podczas polowań i wszelkich zadań w terenie. Najczęściej były to zdemobilizowane mundury w wycofanych z użycia wzorach, aczkolwiek coraz częściej myśliwi wybierali ubrania dedykowane właśnie dla nich, stworzone od początku do końca do użytku na polowaniach.

Myśliwskie warianty odzieży militarnej

odzież taktycznaNajczęściej zdarzało się iż odmiany myśliwskie nie różniły się krojem od faktycznej odzieży wojskowej, aczkolwiek posiadały odmienny kamuflaż, umożliwiający sprawniejsze poruszanie się w lesie. Dla myśliwych były tym bardziej wygodne, gdyż umożliwiały przenoszenie i łatwy dostęp do wielu narzędzi. Nowoczesna odzież taktyczna przeznaczona do polowań różniła się również ilością dodatków i udogodnień, jakie posiadała. Bluzy i spodnie najczęściej wyposażane były w elastyczne ściągacze, dopasowujące się do wymiarów użytkownika, w przeciwieństwie do twardych ściągaczy w tradycyjnej odzieży wojskowej. Bluzy i kurtki posiadały często wszyte kaptury, nieobecne w wielu elementach ubrania wojskowego. Kamuflaż był najbardziej widoczną różnicą, odróżniającą odzież wojskową od wariantów myśliwskich. Kamuflaże do polowań nie były bowiem stosowane przez żadne służby mundurowe, a zamiast typowego wzoru kamuflażu były upodabniane do otoczenia w jakim myśliwi najczęściej operowali. Były więc na pierwszy rzut oka odróżnialne od wariantów wojskowych i bardzo proste do znalezienia.

Były jednak nadal szyte z tych samych materiałów co wersje wojskowe, głównie cordury czy bawełny najlepszego gatunku, więc zachowywały wszystkie zalety, głównie wodoodporność i wytrzymałość. Były także równie wygodne, zwłaszcza te mundury które były szyte w najbardziej popularnych i komfortowych krojach, używanych współcześnie przez wojsko.