Salon Amanda

Parametry żywic do naprawy jachtów

Dziura lub pęknięcie w burcie jest usterką, którą obecnie dość łatwo naprawić. Do tego celu używa się specjalnej żywicy. Przed zakupem konkretnej, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry. Główny podział zakłada wybór między żywicą poliestrową oraz epoksydową. Każda z nich ma wiele wspólnych cech, jednak odróżnia się w nich pewne charakterystyczne właściwości. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żywicy?

żywice na jachtyJakość i wszelkie parametry, które posiadają konkretne rodzaje żywicy są uzależnione od wszystkich dodatków, które są wdrażane już na etapie produkcji. Żywice na jachty muszą wykazywać się dużą odpornością na działanie wysokich temperatur, dlatego najczęściej stosuje się żywice poliestrowe. W przypadkach, gdzie wymagana jest większa wytrzymałość, wykorzystuje się znacznie bardziej wytrzymałe żywice epoksydowe. Wśród innych cech, które należy wziąć pod uwagę, znajduje się czas pracy. Chodzi tutaj o cały proces żelowania mieszaniny, zaraz po dodaniu utwardzacza. Im szybciej przebiega ten proces, tym krócej można przesączać żywicą materiały wymagające naprawy. Przy tym parametrze istotny jest tak zwany złoty środek. Zbyt małe lub zbyt duże ilości utwardzacza doprowadzają do uszkodzeń laminatu. Na czas utwardzania wpływa natomiast temperatura otoczenia. Nie może być zbyt niska, ponieważ jest w stanie zatrzymać cały proces utwardzania. Trzecim parametrem jest temperatura odgięcia, podczas której dochodzi do uszkodzenia lub odkształcenia konkretnej masy.

W trakcie utwardzania żywic uwalnia się szkodliwa substancja w postaci styrenu. Ilość styrenu, który jest emitowany zależy od rodzaju żywicy, sposobu jej aplikacji oraz temperatury otoczenia i kształtu powierzchni. Dlatego wymogiem koniecznym jest stosowanie niezbędnych środków ochrony.