Salon Amanda

Pielęgnacja mchu na ścianę

Mech na ścianie zyskuje w ostatnim czasie popularność. Wykorzystywany jest zarówno jako ozdoba w biurach, recepcjach, jak i w domach. Poza walorami wizualnymi doskonale absorbuje dźwięk. Mech jest w specjalny sposób stabilizowany, dzięki czemu staje się odporny na grzyby oraz pleśń. 

Jak dbać o ścianę z mchu?

mech na ścianieW pierwszej kolejności należy wybrać miejsce, w którym powstanie zielona ściana. W domach najlepszym miejscem na umieszczenie ściany z mchu jest łazienka z oknem, ze względu na dość wysoką wilgotność powietrza oraz dostęp do światła rozproszonego. Naturalnie mech rośnie w zacienionych miejscach, zatem należy unikać umieszczania go w miejscach, w które światło słoneczne pada bezpośrednio – mogą one zniszczyć rośliny, a także w pobliżu urządzeń grzewczych, czy innych źródłach ciepła (np. kuchenki gazowe). Rośliny należy chronić przed zanieczyszczeniami takimi jak dym papierosowy czy detergenty. Mech na ścianie nie wymaga stosowania specjalnego systemu nawadniania, przycinania czy stałego dostępu do słońca. Istotnym parametrem dla tych roślin jest wysoka wilgotność powietrza – jeśli wilgotność spada, zaleca się zraszanie mchu czystą wodą (najlepiej destylowaną) raz w tygodniu. Niedostatecznie nawilżony mech staje się twardy i traci kolor. Nawilżanie należy wykonywać delikatnie, tak, aby nie zamoczyć podkładu – może to powodować odklejanie się elementów.

Mech na ścianie doskonale sprawdzi się jako ozdoba w domu, zastępując rośliny doniczkowe. Jego struktura sprawia, że kurz trudno się na nim osadza, co sprawia, że ściana taka jest bezpieczna dla alergików. Zielona kolorystyka roślin koi, uspokaja i pomaga w koncentracji uwagi, zatem doskonale sprawdza się także w biurach, a umieszczony na ścianach hoteli czy sklepów, zachwyci klientów.