Salon Amanda

Pożar i dym stanowią zagrożenie życia

Pożar jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Sytuacja ta jest szczególnie groźna w przypadku obiektów, w których przebywa duża liczba osób. Najgroźniejszy wcale nie jest ogień lecz jak wykazują badania dym. To w wyniku zatrucia gazami, które wytwarzają się w wyniku spalania różnych materiałów wiele osób trafia do szpitala.

Kurtyna dymowa stanowi wydzielenie strefy

stałe kurtyny dymowePo za tym gazy utrudniają akcję ewakuacyjną. Często podczas spalania powstaje bowiem ciemny i gęsty dym przez który ciężko dostrzec ścieżkę ewakuacji. Właśnie dlatego w każdym większym budynku musi istnieć instalacja przeciwpożarowa, która w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo użytkowników budynku oraz pozwala przeprowadzić sprawną akcję ewakuacyjną. Instalacja przeciwpożarowa ma na celu szybkie wykrycie pożaru i zadziałanie urządzeń, które przeciwdziałają jego rozwojowi oraz usuwają skutki. Jednym z takich urządzeń są stałe kurtyny dymowe, które wchodzą w skład wentylacji grawitacyjnej. Ich zadaniem jest wydzielenie stref dymowych w budynku co zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się dymu po obiekcie. W kurtyny dymowe najczęściej są wyposażane obiekty wielkopowierzchniowe takie jak chociażby sklepy, magazyny czy hale produkcyjne. Są one wykonane z tkaniny niepalnej co w znacznym stopniu przeciwdziała rozwojowi pożaru.

Tkanina, z której wykonane są kurtyny dymowe zapewnia niską wagę własną co stanowi dodatkowe ułatwienie podczas montażu takiego rozwiązania. Warto dodać, że kurtyny dymowe renomowanych producentów posiadają wiele elementów przyspieszających ich montaż oraz demontaż. Oprócz tego mogą być one wykonane w kolorze, który określi w zamówieniu inwestor. Jest to ważne ze względu na zachowanie odpowiedniej estetyki w obiekcie.