Salon Amanda

Prawidłowy poziom kortyzolu

Stres wywołuje w nas silne emocje. Jest on jednak nieodłącznym elementem naszych emocji. Warto wiedzieć, że hormonem stresu jest kortyzol, którego odpowiedni poziom pozytywnie wpływa na nasz organizm oraz funkcjonowanie. Przy nieprawidłowej jego ilości, mogą pojawiać się różne objawy. Należy tę kwestię nieco rozwinąć.

Jakie są normy kortyzolu?

norma kortyzoluWarto dbać o swoje zdrowie i starać się żyć w spokoju. Łatwo się mówi, ale trudno się do tego dostosować. Stres potrafi nas wykończyć. Za jego poziom odpowiada kortyzol. W związku z tym, powinniśmy wiedzieć, jaka jest norma kortyzolu i dlaczego trzeba utrzymać go na właściwym poziomie. Zacznijmy od tego, że hormon znacząco wpływa na poziom glukozy we krwi, jak i może podnosić ciśnienie krwi. Czasem może zaburzać metabolizm organizmu. Ponadto, pobudza trawienie i działa przeciwzapalnie. Najwyższe stężenie hormonu zauważalne jest o poranku, dlatego normy są zależne od pory badania poziomu kortyzolu. Jak przebiega badanie? Zazwyczaj pobierana jest próbka krwi bądź też oddawany jest mocz. Najwyższe dopuszczalne normy kortyzolu podczas badania próbki krwi z samego rana i mogą sięgać 25ug/dl. Im późniejsza godzina, tym normy są znacznie niższe. Z kolei jeśli chodzi o badanie moczu, to norma mieści się w granicy 80-120ug/dl. Najlepiej badania wykonywać na czczo. Dlaczego normy kortyzolu są tak ważne? Bowiem zapobiegają pojawieniu się nieciekawych objawów ze strony organizmu, w tym chociażby wzrostem ciśnienia, sennością czy też stanami depresyjnymi. Niski poziom hormonu może objawiać się w postaci przemęczenia czy też braku odporności na reakcje stresowe.

Czasem warto zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia. Na pewno raz na jakiś czas wskazane jest badanie poziomu kortyzolu we krwi czy też w moczu. Pewne objawy mogą świadczyć o jego zbyt niskim lub wysokim poziomie. Natomiast kortyzol na właściwym poziomie zapewnia nam dobre samopoczucie. Warto to kontrolować.