Salon Amanda

Prezenty od pacodawców

 

W każdym zakładzie pracy panują nieco inne zasady i relacje między pracownikami i właścicielem. Nieraz są to relacje wyłącznie zawodowe, a po pracy ludzie ze sobą nie utrzymują stosunków, ale bywa też zupełnie inaczej, bo ludzie dobrze się znają. 

Jakie prezenty otrzymują pracownicy?

prezent dla pracownikaWręczanie sobie prezentów w pracy jest kwestią umowną, gdyż nie ma takiego zapisu w regulaminie. Jeżeli wręczają je sobie pracownicy, to jest to umowa między nimi i najczęściej jest to uwarunkowane ich relacjami. Jeżeli natomiast prezenty wręcza pracodawca, to jest to jego dobra wola i chęć. Szefowie najczęściej wręczają pracownikom prezenty z okazji świąt, ale jeżeli relacje są zażyłe, to także z okazji urodzin, czy imienin. Prezent dla pracownika, to najczęściej specjalnie przygotowana paczka z różnymi produktami spożywczymi, dobre wino, lub droższy alkohol, albo najczęściej pieniądze w kopercie, gdyż taki prezent każdemu się przyda i będzie z niego zadowolony. Niektóre firmy kupują już gotowe paczki dla pracowników, w których znajduje się kawa, czekolady, słodycze, wino, owoce, lub są to paczki, w których znajduje się porcelana. Tak naprawdę wybór prezentu dla pracownika zależy od wielu czynników, a ostateczną decyzję zawsze podejmuje właściciel. Na prezent nadają się także bony towarowe na zakupy w konkretnych sklepach, czy karnety do kina, teatru, czy na różne atrakcje. Dla osób aktywnych fizycznie, prezentem może być karnet na siłownie, czy do klubu fitness, ale taki wybór wymaga znajomości pracownika.

Prezenty wcale nie muszą być drogie, a poza tym pracodawca często ich zakup może sobie wliczyć w koszty firmy, więc dodatkowo na tym skorzysta. W dużych firmach, pracownicy dostają prezenty jedynie na święta, gdyż jest to ogólna okazja dotycząca każdego pracownika.