Salon Amanda

Rodzaje rolek do bram przesuwnych

Aby brama na naszej posesji działała sprawnie i bez większych zarzutów, niezbędne będzie dopasowanie do niej wózka z odpowiednią liczbą rolek. To właśnie od rolek uzależniona jest całkowita nośność bramy oraz jej ciche i poprawne działanie . Poniżej opisze jakie są rodzaje wózków z rolkami oraz przedstawię ich podstawową specyfikacje.

Ile rolek do jakiej bramy?

Rolki do bramy przesuwnejPodstawowym warunkiem działania każdej bramy przesuwnej jest jej praca na łożysku szyny. Aby była ona prawidłowa, niezbędne jest dopasowanie do jej szyn wózka z odpowiednią ilością rolek. Rolki do bramy przesuwnej są dość kosztowną inwestycją, więc powinniśmy dobrze się skupić na ich odpowiednim zakupie i montażu.. Na polskim rynku występują trzy rodzaje wózków o różnych ilościach rolek. Pierwszą grupą są wózki 3 rolkowe, dopasowane są one do bram, których łączna masa nie przekracza 200 kg a długość bramy w świetle 2 m. Rozmiar wózka 3 rolkowe pasuje jedynie do szyn o wymiarach 60x60x3,5 mm. Drugą grupą są wózki 5 rolkowe. W ich przypadku nośność jest dużo większa, ponieważ są w stanie unieść bramę o wadze nawet 500 kg i długości dochodzącej do 4 m. Rozmiar szyn dopasowany do tego rozmiaru wózka są szyny o rozmiarach 70x70x4 mm. Ostatnią grupą są wózki 7 rolkowe. Rzadkość ich zakupu, spowodowana jest rzadkim używaniem bram, których łączna masa przekracza 700 kg a długość w świetle 7 m. Są to bardzo ciężkie i masywne bramy, używane jedynie do chronienia własności dużych firm przemysłowych.

Warto dodać, że dopasowanie wózka z rolkami do odpowiedniego rozmiaru szyny jest kluczowym aspektem funkcjonowania każdej bramy przesuwnej. Należy więc pamiętać, że szyny mierzy się tylko i wyłączne od zewnątrz. Zmierzenie szyn od wewnątrz da nam przekłamany wynik a rolki wózka nie będą mogły sprawnie poruszać się po szynie bramy.