Salon Amanda

Róże pnące się po pergoli

Nadeszła wiosna czyli idealny czas do zadbania o ogród. W tym roku po raz pierwszy mam możliwość przygotować własny ogród na okres letni. Jesienią przeprowadziłam się bowiem do nowego domu. Większość prac ogrodowych zostawiliśmy z mężem na wiosnę. Czeka nas więc teraz  sporo przyjemnych zadań.

Pergola ozdobą każdego ogrodu

pergola ogrodowa metalowaPosiadanie własnego ogrodu zawsze było moim największym marzeniem. W końcu całe życie mieszkałam w bloku. Jesienią ubiegłego roku zrealizowałam swoje marzenie. Przeprowadziliśmy się bowiem z mężem do nowo wybudowanego domu z dość dużym ogrodem. Prace w ogrodzie w większości pozostawiliśmy na wiosnę. I oto nastał ten ciepły czas, kiedy to trzeba przygotować przestrzeń wokół domu i za domem do lata. Z racji tego, że uwielbiam kwiaty, uparłam się, że musi być ich dużo w moim ogrodzie. Zasadziłam więc mnóstwo różnych odmian, od róż po tulipany. Oczywiście wszystko w logicznej kompozycji. Najbardziej jednak podoba mi się pergola ogrodowa metalowa, po której pnąć się będą róże. Na razie postawiłam jedną pergolę, przy wejściu do odgrodzonej przestrzeni z altaną i grillem. W planach mam jednak poustawiać w ogrodzie więcej altan, po których wić się będą róże. Stworze z nich pewnie tunel nad wybrukowaną ścieżką. Pergola jest bardzo wdzięcznym i przy tym niedrogim rozwiązaniem. Odpowiednio rozmieszczona w ogrodzie potrafi stworzyć naprawdę niesamowity efekt. Po takich pergolach mogą piać się różnego rodzaju rośliny, ja akurat postawiłam na róże, bo to moje ulubione kwiaty.

Nadchodząca wiosna będzie dla mnie bardzo pracowita, ale będzie to przyjemna praca. Czeka mnie bowiem urządzanie mojego pierwszego w życiu własnego ogrodu. Postawiłam w nim na dużą ilość kwiatów. Duże znaczenie będą miały w nim pergole, na których zakwitną pnące się róże.