Salon Amanda

Różne opakowania produktów

W życiu codziennym mamy styczność, praktycznie każdego dnia, z jakimś opakowaniem. Zarówno w kuchni, piekarni, sklepie, czy też drogerii kosmetycznej. Oczywiście, są też różne rodzaje opakowań, np. foliowe, papierowe lub tekturowe. Każdy producent musi dobrać odpowiednie pudełko, pojemnik lub kartonik na daną rzecz. Niby wydaje się to proste, ale czy na pewno?

Dobór i funkcje opakowań

producent opakowańZazwyczaj każdy przedmiot musi mieć jakieś zabezpieczenie przed otwarciem. Dotyczy to przede wszystkim żywności, ponieważ jego brak może spowodować dotarcie bakterii do danego produktu. Każdy dobry producent opakowań będzie starał się wybrać najbardziej odpowiednie i praktyczne opakowanie. Ponadto, często należy również stworzyć druk na danym opakowaniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ ludzie kupujący dany produkt, mogą nie wiedzieć  z czym mają do czynienia. Niektóre z opakowań muszą być wodoodporne lub tłuszczoodporne, żeby dobrze zabezpieczyć znajdujące się w nim, np. jedzenie. Ponadto, możemy wyróżnić opakowania jednostkowe, zbiorcze i transportowe. Pierwsze z nich dotyczą pojedynczych produktów, które zazwyczaj znajdują zastosowanie w obrocie detalicznym. Kolejne składają się z minimum dwóch jednostek. Dotyczy to procesów transportowych i magazynowych. Do ostatniej grupy zaliczamy produkty, które są luzem lub stanowią produkty zbiorcze.  Podstawowe funkcje opakowań to: techniczna, ekonomiczna i estetyczno-marketingowa.

Opakowania to ważny element produktów. Spełniają również inne funkcje, takie jak: ochronna, magazynowa, transportowa, informacyjna, czy też recyklingowa. Producent musi również zadbać o odpowiednio dobrany materiał produkowanych opakowań, ponieważ odgrywa to bardzo ważną rolę. W przeciwnym razie, zły materiał może dobrze nie zabezpieczyć danego produktu.