Salon Amanda

Skuteczne pranie wykładzin i dywanów

Wykładzina dywanowa chroni każdą posadzkę i jest istotnym detalem wystroju wnętrza, toteż należy pielęgnować jej schludność. Wiele gospodyń domowych ma problem z utrzymaniem czystości dywanów i chciałoby wiedzieć, jak czyścić dywany, myć je i usuwać plamy w domu. Warto w tej sytuacji dowiedzieć się także m.in. jak suszyć i jak używać octu.

Jak należy właściwie prać dywany?

pranie dywanówWarto zatem znać domowe sposoby czyszczenia dywanu, wiedzieć jak go myć i dbać o niego, aby nie uszkodzić jego koloru i faktury. Systematyczne sprzątanie za pomocą szczotki do wykładzin jest najważniejszą kwestią w walce o obronę przed brudem i uszkodzeniami włókien wykładziny. Ponadto, aby utrzymać wykładzinę w dobrym stanie przez lata, pamiętajmy o regularnym myciu. Jeśli mamy jasny dywan w stonowanych kolorach oraz dzieci albo zwierzęta bawią się na nim, powinniśmy pucować nasz dywan nie rzadziej aniżeli dwa razy w roku. Należy pamiętać o poszanowaniu instrukcji producenta odnoszących się do mycia dywanu. Zaleca się regularne pranie dywanów. Podczas czyszczenia dywanu należy chronić meble, tapicerkę i podłogę. W przypadku wyboru metody czyszczenia na mokro, należy upewnić się, że wykładzina całkowicie wyschnie w ciągu 24 godzin, aby zapobiec uszkodzeniu podłogi przez pleśń lub wilgoć. Do czyszczenia zamiast korzystać z aptek można używać lokalnych produktów ekologicznych. Po rozpoczęciu czyszczenia należy dokładnie odkurzyć wykładzinę. Plamy usuwa się tutaj gąbką nasączoną roztworem amoniaku i ciepłej wody.

Nie bójmy się zatem rozwiązań domowych. Można także wytrzeć kawałek brudnego materiału ściereczką, a plamy powinny zniknąć. Może zaistnieć potrzeba powtórzenia procesu w celu dokładnego usunięcia śladów. Można również używać chusteczek dla niemowląt, które wchłaniają płyny i barwniki.