Salon Amanda

Solidne rębaki do drewna

 

Gdy przychodzi jesień to dla wielu osób jest to równoznaczne z koniecznością przygotowywania drewna na opał lub też muszą oni zaopatrzyć się w inne materiały opałowe. W przypadku drewna nie wystarczy jedynie sam zakup czy załatwienie transportu. Najbardziej kłopotliwe jest zawsze rąbanie drewna. Przez setki czy nawet tysiące lat do tego celu używano siekier. Obecnie nieco się w tej kwestii zmieniło. 

Nowoczesne rębaki hydrauliczne

rębakZapewne każdy z Państwa trzymał w ręku siekierę i może sobie wyobrazić  jak ciężką pracą jest ciągłe podnoszenie i uderzanie takim ostrzem w drewno. Niektóre gatunki drewna bardzo łatwo się poddają ale są i takie, których rąbanie jest prawdziwą masakrą ponieważ siekiera odbija się od nich jak od betonu. Rozwiązaniem w tym wypadku jest stosowanie rębaków. Urządzenia te są w zasadzie pewną nowością, która jednak bardzo szybko zaczyna zyskiwać uznanie. Rębak do drewna to urządzenie zasilane energią elektryczną ale kluczowym jego elementem jest pompa hydrauliczna. Pod wpływem energii elektrycznej pompa jest w stanie tłoczyć ciecz (najczęściej jest to olej) do układu hydraulicznego. Pod wpływem bardzo dużego ciśnienia dochodzi do opuszczania ostrza, które następnie wbija się w drewniane klocki. Na chwilę obecną rębaki są urządzeniami, które zakupić możemy w praktycznie każdym markecie ogrodowym. Ceny takiego sprzętu są dość mocno zróżnicowane a wpływ na tę różnicę ma głównie moc urządzenia.

Na dzień dzisiejszy bardzo często się mówi na temat rębaków. Występują one w wersjach przeznaczonych do codziennej i intensywnej eksploatacji lub też możemy zakupić mniejsze urządzenia jakich będziemy używać na co dzień. Od jakiegoś czasu w wielu marketach w Polsce dostępne są również takie rębaki, których siła nacisku wynosi nawet kilkanaście ton.