Salon Amanda

Szybkie zakładanie firmy w Niemczech

Jeżeli sądzimy, że założenie w Niemczech działalności gospodarczej jest problematyczne to jesteśmy w błędzie. Cały proces bardzo przypomina ten, z którym spotykają się przyszli przedsiębiorcy w Polsce. Mając pomysł na biznes i determinację do jego prowadzenia to założenie firmy w Niemczech jest świetnym rozwiązaniem.

Działalność jednoosobowa w Niemczech

gewerba w niemczechDecyzja o założeniu własnej firmy wymaga przemyślenia i analizy. Jeśli jesteśmy przekonani o słuszności naszego wyboru należy zacząć działać. Dla osób chcących działać samodzielnie najlepszym rozwiązaniem jest Gewerba. To odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. Nie wymaga posiadania kapitału jak w przypadku spółki GMBH oraz załatwiania i przestrzegania innych skomplikowanych formalności. Żeby założyć prostą firmę w Niemczech trzeba wynająć lub kupić lokal, który będzie siedzibą naszego podmiotu. Lokal musi spełniać warunki do prowadzenia firmy zgodnie z profilem jej działalności. Musimy mieć też własne narzędzia pracy. Mając dokument potwierdzający prawo do lokalu, dokument tożsamości oraz 20 euro w kieszeni udajemy się do Gewerbeamt lub jego odpowiednika. Tam składamy wniosek i uiszczamy opłatę w wysokości 20 euro. Zostajemy wpisani do ewidencji podmiotów gospodarczych. O tym, że powstała nowa gewerba w Niemczech zostaje powiadomiony urząd skarbowy oraz urząd statystyczny. Urząd skarbowy po wypełnieniu przez nas formularza informacyjnego nadaje na numer identyfikacji podatkowej. Jeżeli zadeklarujemy przychody roczne powyżej 17.500 euro staniemy się z automatu płatnikami podatku VAT.

Niektóre obszary działalności gospodarczej wymagają uzyskania koncesji lub przystąpienia do Izby Rzemieślniczej. Wykaz można znaleźć na stronach internetowych. W Niemczech nia ma instytucji podobnej do polskiego ZUS więc o ubezpieczenie zdrowotne staramy się sami i wykupujemy polisę. Ubezpieczenie takie jest konieczne.