Salon Amanda

Tani wynajem szalunków

 

Każdy kto chociaż trochę zna się na budowlance słyszał o deskowaniu czyli inaczej szalunku. Jeśli natomiast jesteś w trakcie budowy i nie masz pojęcia co oznacza ten termin – musisz sporo nadrobić. Nie jest to jednak nic skomplikowanego. Według definicji szalunek to po prostu konstrukcja (drewniana lub metalowa), której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego kształtu wylanego do niej betonu.

Wynajmowane elementy do szalunku

szalunki do wynajęciaJest to konstrukcja jednorazowa. Po wyschnięciu betonu drewniane elementy są po prostu rozmontowywane. Następnie można użyć ich do innych prac. Jednak coraz częściej można skorzystać z konstrukcji wielokrotnego użytku, a taką można obecnie bez problemu wypożyczyć. Ułożona konstrukcja sprawia że beton nie wylewa się na boki, zachowuje swój kształt podczas zastygania i ściskania mieszanki. Szalunki wykonywane są z desek, sklejki wodoodpornej lub metalu. Takiej konstrukcji używa się do wszystkich elementów budowy, które wymagają użycia betonu. Najczęściej są to fundamenty i stropy oraz schody. Sam proces tworzenia fundamentów dużego budynku trwa nawet kilka tygodni. Dlatego coraz częściej ekipa budowlana decyduje się na szalunki do wynajęcia. Dzięki temu ekipa nie traci czasu na tworzenie konstrukcji samodzielnie. Wynajęcie szalunków nie jest drogie. Budowa musi jednak postępować ponieważ okres wynajęcia to zazwyczaj miesiąc. Po tym czasie elementy należy zwrócić.

Szalunki jednorazowe, wykonane samodzielnie, częściej wykorzystuje się przy budowie małych budynków, na przykład domków jednorodzinnych. Szalunki przeznaczone na wypożyczenie są wykonywane z trwalszych materiałów po to, aby nie uległy szybkiemu zniszczeniu podczas wykonywanych prac budowlanych. Wysokość konstrukcji to około czterdzieści centymetrów.