Salon Amanda

Wykorzystanie programatora czasowego

 

Na rynku technologicznym z każdym rokiem pojawia się coraz więcej urządzeń, które umożliwiają nam skuteczną kontrolę i zarządzanie swoistym trybem „życia” naszego domu czy innych sfer życia. Programatory czasowe, w tym również te opierające się na działaniu zegara astronomicznego, przydatne są, np. w sterowaniu oświetleniem ulicznym i miejskim.

Astronomiczne programatory czasowe

Programator astronomicznyWśród wszystkich, dostępnych na naszym rynku, programatorów czasowych wyróżnia się różne urządzenia, które opierają swój mechanizm działania na różnorodnych podstawach. Jest wśród nich również programator astronomiczny, którego metoda działania opiera się, co jest dość oczywiste, na mechanizmie działania zegara astronomicznego. Oznacza to, że urządzenie, do sterowania, np. oświetleniem ulicznym, wykorzystuje informacje dotyczące bieżącej daty, współrzędnych geograficznych danego miejsca, przesunięcia godzinowego względem czasu uniwersalnego, a także te dotyczące godzin wschodu i zachodu słońca w danej lokalizacji. Dzięki temu, właściwie zaprogramowane, jest w stanie właściwie samodzielnie zarządzać uruchamianiem i dezaktywacją miejskiego oświetlenia ulic i podświetlenia budynków wybranych, ważniejszych instytucji lub zabytków. Wiele firm, proponujących na rynku technologicznym urządzenia tego typu, udostępnia swoim klientom również odpowiednio kompatybilną aplikację, dzięki której zarządzanie systemem sterowania jest jeszcze dodatkowo ułatwione.

Właściwe sterowanie oświetleniem, nie tylko miejskim, ale nawet tym w obrębie wybranej firmy czy gospodarstwa domowego, może znacząco zredukować koszty związane ze zużywaną energią elektryczną. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wprowadzać w każdej chwili wymagane zmiany dotyczące czasu załączania i wyłączania oświetlenia.