Salon Amanda

Wymiana wahacza w Citroenie

W układzie zawieszenia jest jeden sztywny element, którego zadaniem jest wykonywanie cyklicznego ruchu obrotowego w okół stałej osi o ograniczonym kącie. Część ta nazywana jest wahaczem. Element ten po wykonaniu określonego ruchu wraca do swojego początkowego położenia. Element ten stosowany jest obecnie powszechnie jako element zawieszenia samochodów. 

Za co odpowiedzialny jest wahacz? 

wahacz citroen berlingoWielu specjalistów łącznie ze mną twierdzi, że wahacz jest jednym z najważniejszych elementów całego układu zawieszenia w aucie. Jest on częścią, której sprawne działanie stanowi wyznacznik bezpiecznej jazdy nie tylko dla kierowcy ale tak że dla pasażerów. Ostatnio do warsztatu przyjechał klient aby wymienić wahacz Citroen berlingo którym się porusza jest samochodem jest samochodem bardzo tanim w eksploatacji dlatego części nie była droga. Pan ten zapytał mnie jakie funkcje pełni taki wahacz? Po pierwsze jest to element odpowiedzialny za prawidłowe połączenie piasty koła na całym nadwoziem samochodu. Od osi odizolowany jest za pomocą specjalnych tulei, które eliminują drgania zachodzące pomiędzy kołami a podłożem po którym porusza się samochód. Jednym z głównych zadań wahaczy jest utrzymywanie stałej stabilności samochodu, stabilność ta przekłada się jednoznacznie na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Dzisiejsze wahacze robione są z bardzo wytrzymałych materiałów, które bardzo ciężko uszkodzić. Muszą również być wykonane z metali odpornych na korodowanie. Wymiana tego elementu nie trwała długo ponieważ cały element jest bardzo prosty do wymiany.

Kultura pracy całego zawieszenia poprawiła się od razu do wymianie elementu. Dlatego jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego układu należy jak najszybciej udać się do jakiegoś warsztatu mechaniki samochodowej lub stacji kontroli pojazdów w celu  przeprowadzenia kontroli stanu technicznego układu zawieszenia.