Salon Amanda

Zaawansowana produkcja okien z plastiku

Materiał, z którego powstają okna plastikowe znany był już w XIX wieku. Jednak do budowy okien został zastosowany po raz pierwszy w latach 30. XX wieku. Pierwsze okna z plastiku powstały w Niemczech. Obecnie są to zdecydowanie najbardziej popularne okna na świecie.

Okno do doświetlania i przewietrzania pomieszczeń

okna rybnikSą one produkowane również w Polsce, a producentów z roku na rok jest coraz więcej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce najwięcej było okien drewnianych – zarówno w domach jak i w blokach mieszkalnych. Te okna nie spełniały jednak wszystkich wymogów – przede wszystkim nie zapewniały takiej termoizolacji jak okna z plastiku. Zadaniem okna jest odgrodzenie, ale zarazem połączenie ze sobą dwóch środowisk – zewnętrznego oraz wewnętrznego. To okno jest najważniejszą barierą, która chroni przed zimnem, ale też pozwala na oglądanie tego, co znajduje się na zewnątrz budynku. Zawsze lepiej jest zainwestować w dobre okna rybnik, które będą służyć przez wiele lat niż postawić na coś tańszego, co szybko będzie wymagało naprawy. Okno ma nie tylko doświetlać pomieszczenie, ale służy też do jego przewietrzania. Nowoczesne okna mają nawet kilka stopni regulowanego uchyłu. Można oczywiście otworzyć okno ruchem wahadłowym, ale możliwe jest też otwarcie na uchył, mikrouchył i nie tylko. Współczesne okna stanowią również funkcję ozdobną dla budynku – dotyczy to zwłaszcza budynków o ciekawej architekturze, która może zostać podkreślona również oknami.

Trzeba wiedzieć, że nowoczesne okno jest konstrukcją wieloelementową i warto być świadomym tego, co ukrywa stolarka PCV. W oknie bardzo ważny jest profil. To on jest kształtownikiem i z niego powstaje najważniejsza rama okna. Do tego dochodzą listwy przyszybowe i profile łączące. Wszystko razem stanowi idealną całość plastikowego okna.